Odwodnienie tarasów przy pomocy wpustów i rzygaczy

Taras jest częścią domu. Wystawiony na różne warunki klimatyczne wymaga pielęgnacji i doglądania. Zazwyczaj spełnia funkcję wypoczynkową. Spożywa się na nim posiłki w ciepłe dni, można wypić aromatyczną kawę o poranku, czy posiedzieć z przyjaciółmi, czy rodziną. Można go dowolnie urządzić, wstawiając meble ogrodowe, rośliny, pergole i inne elementy.

Odwonienie tarasu - dlaczego to takie ważne?

Jako ważna część domu, jak już pisaliśmy we wstępie, taras wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest to co jest na podłodze, czy jest zadaszony, ważne są również dodatkowe elementy, jak np.: pergola, rośliny, meble i inne. Aby taras mógł służyć nam jak najdłużej, musimy zadbać również o prawidłowe jego odwodnienie.

Odwodnienie tarasu jest ważne zwłaszcza z uwagi na to, że zalegająca na tarasie woda może powodować uszkodzenia różnego rodzaju, ja pęknięcia, czy rozwój drobnoustrojów, jak grzyby i pleśnie. Zdarza się również, że tam, gdzie często zalega woda, zaczynają pojawiać się glony a nawet wyrastają kępki trawy.

Dobrze, gdy już w trakcie budowy tarasu będziemy pamiętać o tym, jak chcemy go odwodnić. Wówczas łatwiej wbudować wszelkie potrzebne do niej elementy, o których piszemy w dalszej części tekstu. Oczywiście istnieje możliwość dobudowy, czy raczej dołączenia elementów pomagających w odwodnieniu tarasu, gdy jest on już w pełni gotowy, ale wymaga to dodatkowej pracy.

System odwodnienia - jak przygotować taras?

Prawidłowe odwodnienie tarasu składa się z systemu, różnych elementów tworzących całość. Istotne jest to, czy mamy tylko taras dolny, czy również góry, a może oba jednocześnie. Wówczas elementów systemu będzie trochę więcej. Rynny, wpusty, rzygacze i wiele innych elementów, wszystkie one mają ułatwić spływanie wody.

Warto zacząć od bardzo prostego zabiegu, czyli od zrobienia wylewki na tarasie, która będzie pod lekkim kontem, od 1 do 2%. Dzięki temu, woda będzie lepiej spływać podczas deszczu. To jednak dopiero początek. Na wylewce można ułożyć izolację przeciwwodną, na której układa się warstwę drenującą. Tuż pod izolacją przeciwwodną montuje się okapnik dolny. 

Nad warstwą drenującą zakłada się ocieplenie, które z zewnątrz okrywa osłona ocieplenia. Na ociepleniu kładziemy płytę dociskową nad którą montujemy okapnik. Następnie układamy izolację podpłytkową, zaprawę klejową i płytki. Oczywiście to tylko jedna z możliwości wykonania od podstaw. W naszym sklepie znajdują się wszystkie elementy potrzebne do skonstruowania całego systemu odwodniania tarasu, czy balkonu.

Wypusty i rzygacze jako elementy odwodnienia

Zadaniem wpustów i rzygaczy jest odprowadzanie wody zarówno z połaci, jak i warstwy drenującej, stanowią one element drenażowego systemu odprowadzania wody. Dobrze, żeby były podgrzewane. Sprawi to, że nawet zimą będą funkcjonowały prawidłowo, gdyż woda nie będzie zamarzać. Zamarzanie wody, mogłoby prowadzić do uszkodzenia tych elementów.

W naszej ofercie jest duży wybór rzygaczy i wpustów, np.: do izolacji tarasowych płynnych, uniwersalne, ogrzewane, standardowe do papy, czy pcv, czy membran, do tarasów wentylowanych, jak również różnego rodzaju nasady. Wszystko to dostępne jest w różnych wymiarach, w zależności od potrzeb i wielkości tarasu czy balkonu.

Jak już wspomnieliśmy, o odwodnieniu warto pomyśleć w trakcie budowy tarasu, gdyż w późniejszym czasie prace te będą wymagały dodatkowych nakładów sił i finansów. Dobrze skonstruowany system odwodnienia zabezpieczy tarasy i balkony na lata, można będzie go również wymienić w stosownym momencie. Warto o tym pomyśleć, by móc cieszyć się użytkowaniem tarasu, czy balkonu przez długi czas.