Balkony, Tarasy z płytkami na kleju

Aktywne filtry

Balkony, tarasy z płytkami na kleju

Wykańczając balkon lub taras, warto zadbać o wysoką jakość produktów użytych podczas prac. Dzięki temu zyskamy pewność, że konstrukcja będzie trwała i bezpieczna, a dodatkowo zapewni estetyczny wygląd przestrzeni użytkowej. Osobom, które zdecydują się na taras z płytkami na kleju, polecamy zwrócić szczególną uwagę na jego izolację oraz okapniki. Przedstawiamy, o jakie jeszcze akcesoria warto zadbać podczas prac.  

Balkony, tarasy z płytkami na kleju – w co warto się zaopatrzyć?

Balkony z płytkami na kleju są estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Odpowiednio zabezpieczone mogą być również trwałą i bezpieczną konstrukcją. Jeśli nasz balkon czy taras wykończony zostanie za pomocą rozwiązania, jakim są płytki na kleju, istotne jest, aby zadbać o odpowiednie odprowadzanie wody z powierzchni. W tym pomóc mogą systemy okapowe, które wyróżniają się trwałą konstrukcją. Dodatkowo umożliwiają montaż rynien. Niezwykle ważna jest także prawidłowa izolacja z wykorzystaniem odpowiednich produktów, zarówno tych do tworzenia powłok hydroizolacyjnych, jak i specjalnie przystosowanych mat. 

Okapniki na balkony i tarasy z płytkami na kleju

Wśród okapników, które tworzone są na tarasy z płytkami na kleju, znaleźć można profile, narożniki, łączniki i odbojniki przyścienne, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wszystkie te elementy pozwalają stworzyć system okapowy, który znajdzie zastosowanie na tarasach i balkonach z posadzką ceramiczną układaną na warstwie izolacji. Zarówno profile, jak i wszystkie inne elementy wykonane zostały z dbałością o szczegóły i najwyższą jakość użytych materiałów, dlatego są odporne na korozję i szczelnie zespolone z warstwą izolacji. Dzięki sztywności na odpowiedniej poziomie w połączeniu z opływowym kształtem, okapniki nie pozwalają na tworzenie się zastoisk wody, która wpływać może negatywnie na trwałość posadzki. 

Wśród dostępnych produktów znaleźć można elementy o różnych konstrukcjach i wykończeniach, dzięki czemu każdy może wybrać dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań. Dodatkowo poszczególne elementy wybrać można w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można dopasować je do swojego stylu. Profile dostępne są w różnych długościach, a narożniki o różnych kątach, dla pełnej swobody konstrukcyjnej. W ofercie dostępne są również modele, do których przytwierdzić można systemy rynien. 

Izolacja balkonów i tarasów z płytkami na kleju

Balkony i tarasy narażone są na silne oddziaływanie wody, dlatego warto zadbać o ich zabezpieczenie, czyli izolację. Powłoka hydroizolacyjna to jedno- lub dwuskładnikowy produkt, który po utwardzeniu tworzy silną membranę hydroizolacyjną, dzięki czemu może być stosowany nie tylko w łazienkach czy pralniach, lecz także na tarasach lub balkonach, a nawet w basenach czy zbiornikach wodnych. Ponadto może być wykorzystywany zarówno w betonowych, jak i żelbetonowych czy gipsowo-kartonowych konstrukcjach. Powłoka hydroizolacyjna jest wysoce odporna na wilgoć i wodę, dzięki czemu sprawdzi się także na tarasach z płytkami na kleju.

Innym elementem mogącym pomóc zadbać o hydroizolację jest wielowarstwowa mata oddylatowująca i uszczelniająca pod płytki. Nadaje się zarówno do użytkowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Maskuje rysy i w znacznym stopniu przyspiesza proces wyklejenia okładziny. Dodatkowo zapewnia wysoką izolację dźwiękową i wspomaga przyczepność do zapraw do płytek. 

Materiały dodatkowe do balkonów i tarasów z płytkami na kleju

Podczas wykańczania balkonów i tarasów warto zadbać o materiały dodatkowe, takie jak taśma butylowa do uszczelniania połączeń dylatacyjnych z izolacją mineralną lub poliuretanową, sznur dylatacyjny, klej kontaktowy, uszczelniacz czy mata kompensacyjna.