W jaki sposób uszczelnić dach za pomocą płynnej membrany?

Dach jest nie tylko elementem dekoracyjnym każdego budynku, ale także ma za zadanie chronić go przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Musi być on więc szczelny i trwały, aby mógł spełniać swoją rolę. Szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dachu płaskiego, gdyż jest ona najbardziej narażony na gromadzenie się na nim wody czy śniegu ze względu na specyficzną budowę. W momencie, gdy pojawiają się na nim nieszczelności lub uszkodzenia zaczynają się problemy, gdyż wilgoć może przedostawać się do środka budynku. Jest to sytuacja, która może powodować rozwój pleśni oraz grzybów. Zbyt duża ilość wilgoci może osłabiać całą konstrukcję budynku i negatywnie wpływać nie tylko na ogólny komfort mieszkańców, ale także na ich zdrowie. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań mających na celu zabezpieczenie i uszczelnienie przeciekającego dachu.

Co jest główną przyczyną powstawania nieszczelności dachu?

Papa to materiał, który najczęściej wykorzystywany jest do budowy dachu. Wyróżnia go bowiem dobra jakość i niska cena. Nie jest to jednak materiał wolny od wad. Papa jest bardzo sztywna i ściśle przylega do podłoża co przyczynia się bardzo często do jej rozwarstwiania. Jeśli poszycie dachowe zostało zamocowane w sposób niepoprawny lub podczas niesprzyjających warunków pogodowych to mogą pojawić się pęcherze, które po pęknięciu powodują powstawanie dziur. Zdarzają się również fałdy, które także sprzyjają pękaniu materiału co skutkuje przedostawaniem się wilgoci do wnętrza budynku. W przypadku poważnego uszkodzenia dachu, gdy pojawi się na nim wiele uszkodzeń jedynym rozwiązaniem może okazać się usunięcie starego poszycia oraz założenie nowego. Jest to jednak zadanie pracochłonne, a przede wszystkim bardzo kosztowne. Zdecydowanie lepiej jest wybrać nowoczesne sposoby, które są bardzo skuteczne, a zdecydowanie tańsze.

W jaki sposób uszczelnić dach za pomocą płynnej membrany?

Płynna membrana Clever Polymers to innowacyjny produkt, który dokładnie pokrywa całą powierzchnię dachu. Doskonale sprawdza się do uszczelniania zwłaszcza wielkopowierzchniowych dachów płaskich. Jest to substancja w pełni odporna na działanie wody, dlatego bez problemu może być narażona na działanie warunków atmosferycznych. Z jej pomocą można uszczelnić zarówno dach wykonany z papy tradycyjnej, jak i termozgrzewalnej. Nadaje się również do stosowania na  membraną PCV oraz EPDM. Aplikuje się ją pędzlem, wałkiem lub za pomocą bezpowietrznego natrysku. Dzięki temu jest w stanie przedostać się we wszystkie zakamarki. Bardzo szybko zasycha tworząc jednolitą i gładką powierzchnię. Brak łączeń sprawia, że jeszcze lepiej chroni dach przed przeciekaniem. Płynna membrana Clever Polymers jest odporna na niekorzystny wpływ promieniowania UV, a także na bardzo niskie i wysokie temperatury. Zakres wytrzymałości wynosi bowiem od -40 do +90 stopni Celsjusza. Powłoka jest lekka, dzięki czemu dodatkowo nie obciąża konstrukcji. Idealnie więc nadaje się do usuwania nieszczelności również na płaskich dachach. Stosując płynną membranę do wzmacniania dachu należy pamiętać o tym, aby dokładnie rozprowadzić ją w miejscach, które szczególnie narażone są na przeciekanie. Dotyczy to więc głównie przestrzeni wokół komina, paneli słonecznych czy anten. 

Do jakich celów można dodatkowo wykorzystać płynną membranę?

Płynna membrana Clever Polymers to wszechstronny produkt o bardzo szerokim zastosowaniu. Stosuje się ją głównie do uszczelniania dachów wykonanych z papy, blach, a także pokrytych wcześniej membranami PVC, EPDM, TPO/FPO. W takim przypadku najlepiej jest pokryć dach specjalnym gruntem, który zdecydowanie zwiększy przyczepność produktu. Można wykorzystać ją również do zabezpieczenia powierzchni narażonych na działanie wody. Płynnej membrany można więc użyć w garażach, piwnicach, na tarasach czy balkonach. Sprawdzi się doskonale również jako produkt do stosowania wewnątrz budynków np. jako podkład pod posadzki w kuchni czy łazience. Rosnąca popularność płynnej membrany Clever Polymers wynika przede wszystkim z faktu, że chętnie sięgają po nią specjaliści od napraw dachu. Uszczelnienie jest bowiem bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych. Z powodzeniem można zastosować ją nie tylko do wykonywania drobnych napraw, ale także do wzmocnienia całej powierzchni dachów. Powłoka tworzona przez płynną membranę pozwala na odparowywanie wilgoci z budynku, co skutecznie zapobiega powstawaniu zawilgoceń i związanych z tym konsekwencji.