- Podłoże betonowe, musi mieć co najmniej 28dni, wolne od oleju, smaru, wilgoci. Musi być stabilne bez uszkodzeń i pęknięć. Wszelkie ubytki należy uzupełnić przed wykonywaniem kolejnych warstw.
- Warstwa spadkowa, jeśli przy wykonywaniu podłoża betonowego nie został wyprofilowany spadek 1,5-2%/mb, wówczas musimy dodatkowo wykonać warstwę spadkową. Element ten możemy rozwiązać za pomocą wylewki samonośnej, (jeśli dysponujemy odpowiednią wysokością) która w najcieńszym miejscu musi mieć grubość 5cm. Drugim rozwiązaniem jest wykonanie spadku przy pomocy betonowych mas szpachlowych z zastosowaniem na zewnątrz, wówczas uzyskujemy mniejszą grubość warstwy, która może sięgać nawet 1mm w najniższym miejscu. Zależne jest to od zastosowanego materiału.
- Warstwa gruntująca, suche czyste podłoże gruntujemy żywicą poliuretanową CLEVER PU PRIMER 200. Jest to jednoskładnikowy, przezroczysty na bazie poliuretanu podkład przeznaczony do porowatych podłoży o wilgotności do 5%. Zużycie gruntu waha się 0,10-0,25kg/m2. Aplikację wykonujemy przy pomocy pędzla lub wałkiem. Jeśli mamy do czynienia z świeżym podłożem o wilgotności powyżej 5%, wówczas musimy zastosować materiał gruntujący CLEVER EPOXY PRIMER WB . Jest to dwuskładnikowy, odporny na wilgoć podkład epoksycowy . Zużycie min. 0,30 - 0,50 kg /m2. Aplikację również wykonujemy przy pomocy pędzla lub wałka.
- Hydroizolacja bitumiczna na bazie poliuretanu, na zagruntowanym podłożu przed wykonaniem pierwszej warstwy membrany hydroizolacyjnej musimy wypełnić wszystkie dylatacje masą uszczelniającą CLEVERSEAL PU 25. Jest to jednoskładnikowy utwardzany wilgocią o niskim module poliuretanowy uszczelniać do spoin. Przy styku płyty balkonowej ze ścianą wklejamy taśmę butylową. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy pierwszą warstwę hydroizolacji CLEVER 400 BT-2K, jest to elastyczna membrana nakładana na zimno. Wytwarza bardzo elastyczną powłokę o doskonałej przyczepności do wielu rodzajów powierzchni. Materiał naprowadzamy pędzlem, wałkiem lub natryskiem bezpowietrznym. Zużycie na pierwszą warstwę 0,75-1,00kg/m2. Po 12 godzinach ale nie później niż po 24 godzinach, nakładamy drugą warstwę membrany izolacyjnej CLEVER 400 BT-2K, przy zużyciu 0,75-1,00kg/m2.
- Izolacja termiczna, na wyschniętej hydroizolacji układamy materiał izolacyjny XPS
- Wylewka dociskowa, na przygotowanej izolacji XPS rozkładamy folię a następnie wykonujemy zbrojoną odpowiednio zagęszczoną wylewkę. Wylewka betonowa przed wykonaniem kolejnych warstw musi być wyschnięta i mieć co najmniej 28 dni. W zależności od powierzchni balkonu lub tarasu, w wylewce wykonujemy dylatacje zgodnie ze sztuką budowlaną.
- Warstwa gruntująca, suche czyste podłoże gruntujemy żywicą poliuretanową CLEVER PU PRIMER 200. Jest to jednoskładnikowy, przezroczysty na bazie poliuretanu podkład przeznaczony do porowatych podłoży o wilgotności do 5%. Zużycie gruntu waha się 0,10-0,25kg/m2. Aplikację wykonujemy przy pomocy pędzla lub wałkiem. Jeśli mamy do czynienia z świeżym podłożem o wilgotności powyżej 5%, wówczas musimy zastosować materiał gruntujący CLEVER EPOXY PRIMER. Jest to dwuskładnikowy, odporny na wilgoć podkład epoxydowy . Zużycie min. 0,30 - 0,50 kg /m2. Aplikację również wykonujemy przy pomocy pędzla lub wałka.
- Hydroizolacja poliuretanowa, na zagruntowanym podłożu przed wykonaniem pierwszej warstwy membrany hydroizolacyjnej musimy wypełnić wszystkie dylatacje masą uszczelniającą CLEVERSEAL PU 25. Jest to jednoskładnikowy utwardzany wilgocią o niskim module poliuretanowy uszczelniać do spoin. Przy styku płyty balkonowej ze ścianą wklejamy taśmę butylową. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy pierwszą warstwę poliuretanowej membrany hydroizolacyjnej CLEVER PU 120. Materiał naprowadzamy pędzlem, wałkiem lub natryskiem bezpowietrznym. Zużycie na pierwszą warstwę 0,75-0,90kg/m2
- Hydroizolacja poliuretanowa, po upływie min 8 godz. ale nie później niż po 24 godzinach od położenia pierwszej warstwy CLEVER PU 120 nakładamy drugą warstwę tej samej membrany poliuretanowej
- Płytki ceramiczne grubowarstwowe na podkładkach, na tak przygotowanej hydroizolacji układamy podkładki tarasowe wraz z płytkami ceramicznymi.



Uwaga:
Powyższy opis nie pełni funkcji instrukcji wykonania danego systemu. Jest jedynie zarysem podstawowych założeń. System powinien być dostosowany indywidualnie do każdego tarasu/balkonu w oparciu o fachową wiedzę i doświadczenie. Opis nie przewidział doboru odpowiednich profili okapowych, co jest bezwzględną koniecznością przy prawidłowym wykonaniu balkonu/tarasu. Dobór profili okapowych powinien być wykonany indywidualnie. Przy zakupie materiałów w naszym sklepie oferujemy profesjonalne doradztwo. Zapraszamy do kontaktu.