Tarasy wentylowane - czy to dobre rozwiązanie?

Tarasy wentylowane - czy to dobre rozwiązanie?

Tarasy wentylowane to propozycja dostępna na rynku budowlanym od kilkunastu lat. Posiadają one bardzo prostą konstrukcję i są łatwe do wykonania. Budować je można w praktycznie w każdym miejscu i na każdym podłożu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat. 

Taras wentylowany - najważniejsze informacje 

Podstawę takiej konstrukcji jaką jest taras wentylowany są specjalne wsporniki. Zależnie od tego, na jakim podłożu taras będzie budowany, liczba warstw może się od siebie różnić np. taras wentylowany na papie będzie się różnił od tarasu wentylowanego na gruncie. 

Warstwą użytkową w przypadku tarasu wentylowanego mogą być płyty kamienne, betonowe, czy dekoracyjne, a także konstrukcje drewniane. 

Zalety tarasy wentylowanego

Budowa tarasu częstą wiąże się z różnymi problemami. Dlatego na tle tradycyjnych rozwiązań tarasy wentylowane mają sporo znaczących zalet. 

Przede wszystkim wyróżniają się one prostym montażem i brakiem jakichkolwiek mokrych prac. Nie ma potrzeby np. układać zapraw klejowych czy fug. Budowa tarasu nie wymaga także stosowania żadnych klejów czy podkładów. Dzięki temu taras jest mniej podatny na działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Możliwy jest także prosty demontaż, gdy np. dojdzie do uszkodzenia jakichś płytek. Decydując się na konstrukcję tarasu wentylowanego można też skutecznie zniwelować nierówności podłoża i wszelkie uskoki. Pod płytami można też ułożyć wybrane instalacje np. świetlne. 

Mimo, że wentylowany taras to rozwiązanie, które ma naprawdę wiele zalet, można także wyróżnić kilka drobnych wad. Przede wszystkim istnieje możliwość zapadania się płytek lub ich pękania. Ponadto może także dojść do zalegania wody pod posadzką i zapchania otworów odwadniających.

Jednak w ostatecznym rozrachunku, wybór tarasów wentylowanych to naprawdę dobre rozwiązanie. 

Budowa tarasu wentylowanego

Decydując się na budowę tarasu wentylowanego przede wszystkim trzeba położyć duży nacisk na przygotowanie podłoża. Musi być ono równe, tak żeby wsporniki sztywno do niego przylegały. Powierzchnie trzeba także dokładnie oczyścić i usunąć wszelkie niedoskonałości, a także zadbać o to, aby była ona odpowiednio twarda. 

Wsporniki mogą być przymocowane do podłoża wkrętami lub przykleić je specjalna masą klejową. Dobrze przygotowane podłoże jest najważniejsze podczas budowy takiego tarasu. 

Kolejnym etapem prac jest podjęcie decyzji z zakresie wykorzystywanego materiału. Z pewnością drewno to ponadczasowy materiał, który świetnie się sprawdza na tarasach od lat, nadaje klimatu i ociepla wnętrza. Tarasy wykonane z desek kompozytowych będą dobrze pasowały do tradycyjnych zabudowań, a także przy nowoczesnym budownictwie. Natomiast płytki to materiał trwalszy i bardziej uniwersalny. Wpasują się one dobrze przede wszystkim w nowszych zabudowaniach. 

Jeśli chodzi o koszty, z którymi należy się liczyć, robocizna w przypadku tarasu wentylowanego to około 40 zł/m2. Efekt końcowy można osiągnąć naprawdę szybko - praca do wykonania jest łatwa i nie wymaga zbyt dużego nakładu czasu i sił. 

Tarasy wentylowane w dzisiejszych czasach stają się coraz bardziej popularne. Łatwa budowa, wytrzymałość, a także cena sprawi, że z budową tarasu wentylowanego poradzi sobie niemal każdy. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tarasów wentylowanych, a także sposobu ich budowy oraz zalet i podjąć przemyślaną decyzję dotyczącą budowy. Pomocne mogą się także okazać opinie innych użytkowników. Z pewnością tarasy wentylowane będą się stawały coraz bardziej popularne.