Kamienny Dywan popularny system na wykończenie balkonu lub tarasu

Kamienny dywan to drenażowa warstwa wykończeniowa, składająca się z drobnych kamyków kwarcowych lub marmurowych połączonych odpowiednim spoiwem. Stosowane kruszywo posiada odpowiednio zaokrąglone krawędzie, otoczone spoiwem daje nam poczucie delikatności, jest miłe w dotyku a równocześnie gwarantuje strukturę antypoślizgową. 

W technologii kamiennego dywanu możemy wykonać zarówno nawierzchnię przeznaczone do wnętrz oraz na zewnątrz - na tarasy, balkony, schody. Powłoki takie są odporne na promieniowanie UV oraz działanie mrozu. Kamienny dywan jest estetyczny, mocny i co najważniejsze trwały.  

Kamienny dywan: przygotowanie podłoża 

Powierzchnia balkonu lub tarasu, na którym chcemy zastosować posadzkę żywiczną grubowarstwową typu kamienny dywan powinna być stabilna, wszelkie pęknięcia, ubytki musza być naprawione. Podłoże powinno być czyste i suche. W szczególności nie powinno być pokryte tłuszczem, pyłem innymi substancjami, które mogą ograniczyć przyczepność kolejnych warstw systemu. Oczywiście, zawsze obowiązująca zasada na balkonach, płyta konstrukcyjna musi posiadać spadek od budynku w kierunku zewnętrznym min. 1,5-2% mb. 

Składniki do wykonania kamiennego dywanu na balkonie i tarasie, wszystkie potrzebne znajdą Państwo w naszym sklepie:

Aluminiowe profile okapowe
Podkład gruntujący
Poliuretanowa membrana izolacyjna
Taśma butylowa do uszczelnień dylatacji i połączeń
Uszczelniacz poliuretanowy
Kruszywo marmurowe
Spoiwo do kruszywa
Powłoka rewitalizacyjna 

                        

Na przygotowanym podłożu betonowym wykonujemy warstwę gruntującą z CLEVER PU PRIMER 200, to jednoskładnikowy, przezroczysty podkład na bazie poliuretanu przeznaczony do porowatych podłoży. Po wyschnięciu warstwy gruntującej montujemy aluminiowe profile okapowe DRIP osadzając je na uszczelniaczu poliuretanowym CLEVERSEAL PU 25. Przy montażu okapników używamy systemowych narożników oraz łączników. Na zagruntowane podłoże betonowe nakładamy 1-szą warstwę membrany poliuretanowej CLEVER PU 120, zachowując zużycie ok. 0,8kg/m2. Hydroizolację naprowadzamy pędzlem lub wałkiem, według uznania. Po wyschnięciu pierwszej warstwy hydroizolacji wklejamy taśmę butylową we wszystkie połączenia ściana/płyta balkonowa oraz na połączeniach wylewka/profil okapowy. Po wykonaniu uszczelnień dylatacyjnych wykonujemy 2-gą warstwę membrany CLEVER PU 120, zachowując również zużycie ok. 0,8kg/m2. 

Czas na efekt końcowy- posadzka żywiczna typu kamienny dywan 

Po wykonaniu wszystkich wcześniejszych prac uzyskujemy prawidłowo przygotowany balkon do wykończenia posadzką żywiczną. 25kg czystego suchego kruszywa marmurowego o granulacji 2-4 lub 4-7mm mieszamy z żywicą w ilości 1,25kg. Tak uzyskaną masę nakładamy na przygotowane podłoże, zwracając uwagę, aby stworzona grubość posadzki nie była mniejsza niż 10mm. Do nakładania i wygładzania posadzki typu kamienny dywan używamy metalowych pac, zaleca się tzw. pace weneckie. Do czyszczenia narzędzi lub zabrudzeń używamy acetonu.

Użytkowanie balkonu z posadzką kamienny dywan 

Większość systemów pozwala nam na użytkowanie posadzki już po 24 godz. Lecz bazując na doświadczeniu, zalecamy eksploatację po 48 godz. od zakończonych prac. Wpływ na to ma temperatura w jakiej wykonywane są prace, wilgotność oraz ekspozycja na promieniowanie UV. 

Posadzka typu kamienny dywan, jest prosta w użytkowaniu i nie wymaga nadzwyczajnych czynności pielęgnacyjnych. Zgodnie z wytycznymi producentów powinnyśmy po siedmiu dniach od wykonania, pomalować przy pomocy wałka posadzkę żywicą rewitalizującą. Dzięki tej czynności uzyskujemy zwiększenie wytrzymałości mechanicznej oraz odporności na działanie promieniowania UV. Dwa razu w roku powinnyśmy przemyć kamienny dywan i wykonać przegląd całego balkonu. Zaleca się wykonanie warstwy rewitalizującej po pierwszym sezonie użytkowania.  

W naszym sklepie można znaleźć wszystkie potrzebne materiały do wykonania pełnego systemu posadzki żywicznej grubowarstwowej typu Kamienny Dywan. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, gwarantujemy pełne wsparcie techniczne przy wyborze odpowiednich materiałów.