Hydroizolacja fundamentów - jak się za to zabrać? Co trzeba wiedzieć?

Sposób wykonania hydroizolacji fundamentów jest zależny od dwóch podstawowych elementów:

przepuszczalności gruntu,

wysokości wód gruntowych.

To właśnie z tego względu za wykonanie tego typu prac muszą odpowiadać doświadczeni profesjonaliści. Aktualnie można wyróżnić hydroizolację poziomą oraz pionową. Pierwsza z nich odpowiada za skuteczną ochronę przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Tworzy się ją m.in. przy pomocy papy termozgrzewalnej lub folii izolacyjnej. Co najważniejsze hydroizolacja pozioma powinna być właściwie umiejscowiona, a konkretniej pomiędzy ławami fundamentowymi a ścianami. Izolacja pionowa jest zlokalizowana po zewnętrznej stronie ściany fundamentowej i można ją podzielić na trzy podtypy:

izolację lekką - dom musi być umiejscowiony powyżej poziomu wód gruntowych, a dodatkowo znajduje się na glebach przepuszczalnych. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa masa bitumiczna lub polimerowa,

izolację średnią - dom jest posadzony powyżej poziomu wód gruntowych, ale na glebach nieprzepuszczalnych. W tym przypadku również stosuje się masę bitumiczną i polimerową, ale też papę sklejaną lepikiem,

izolację ciężką - domy są umieszczane na gruntach spoistych, a woda gruntowa może niekiedy przewyższać poziom fundamentów. Taka hydroizolacja jest związana z bardzo dużymi kosztami i należy w niej zastosować zbrojony beton wodoszczelny, dzięki któremu stworzy się żelbetową nieckę.

Ostateczną decyzję w tym zakresie będą podejmować wykwalifikowani fachowcy. Z tego względu warto jak najszybciej nawiązać z nimi rzetelną współpracę i dostosować się do wszystkich uzyskanych wskazówek.

Hydroizolacja - jak przygotować fundamenty?

Istotną kwestią w procesie wykonania hydroizolacji fundamentów jest samo przygotowanie fundamentów. Jeśli chodzi o wspomniane wyżej ławy fundamentowe należy je wykonać tuż przy gruncie i wykorzystać do tego beton zbrojony. Fundamenty mogą być natomiast stworzone z bloczków lub płyt betonowych.

Fachowcy szczególną wagę przykładają do wiązania podłoża, które musi być solidne, stabilne, ale też pozbawione luźnych cząstek, niedoskonałości i zanieczyszczeń. Wszelkie ubytki uzupełnia się wysokiej klasy zaprawą mineralną.

Hydroizolacja fundamentów - kto może się tym zająć?

Hydroizolacja fundamentów powinna być wykonywana przez wyspecjalizowane ekipy budowlane, które zatrudniają w swoich szeregach starannie wyszkolonych pracowników.

Jeśli chodzi o pozyskanie wszelkich materiałów i akcesoriów warto zaufać sprawdzonym dostawcom, którzy cieszą się dobrymi opiniami i dużą renomą rynkową. Przykładem może być dobrze znana i popularna firma Clever Polymers, która swoją ofertę umieściła na stronie internetowej https://www.balkonytarasy.pl/.

Firma dostarcza klientom wysokiej jakości produkty poliuretanowe do izolacji przeciwwodnej betonu oraz dachu. Do dyspozycji inwestorów są nie tylko materiały hydroizolacyjne na bazie poliuretanu, ale też na bazie bitumu oraz w wersji polimocznikowej. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. grunty na bazie poliuretanu o wysokiej tolerancji na wilgoć i systemy uszczelnień oraz powłok poliuretanowych.